HaberleR

KIPTAR Kenya – Mayıs yağmurlu bir öğleden sonra, soğuk bir yağmurdan ddaki evinin çatısınısınıını kullanın, Henry Rono bir bardak çay içme ve en büyük olarak uygulandığını düşünüyor.

Koşu taraftarlarının çoğuna – özellikle de sporlardaki’lerdeki görüntülerden reşit – imzası niteliğindeki bariz görünüyor. 1976 ve 1980 yazlarının Kenyalı boykotları tarafından boğulan Rono, hiçbir zaman Olimpiyat zaferi yaşamadı. 1978’deki ilerleme, spor tartışması ancak en dikkat çekici cepheydi.

81 gün boyunca, 10.000 Washington Eyalet Üniversitesi ikinci sınıf öğrencisi olarak dört etkinlikte dünya rekorları kırıldı: 3.000 metre, 5.000 metre, 3.000 metre engelli koşu. Bu, önce veya daha sonra hiç başaramadığın bir başarıydı: 25 turda yeni bir çığır açabilecek savaşa sahip bir koşucu, mücadelelerle birlikte yedi beş turu aşabileceka sahiptir. Yine de, onlarca yıl sonra Rono için övgüzar zor. Bunun yerine, bir topluluğun başına geçtiğinden ve sonunda uzun uzun elde edememekten her şeyi başardığı bir dönemden en çok gurur duyduğunu: İngilizcede ustalık.

“Bana koşmak ikinci doğaydı” dedi. “Eğitim benim zayıf noktamdı.”

Rono, 1978’de Edmonton, Kanada’daki 1978 Commonwealth Games’de 3.000 metrelik engelli koşusunda yarışıyor. kredi… Tony Duffy/Getty Images

Rono’nun kayıtlarına karşı geleneksellere karşı geliyorsa, karakterdedir: Kenya’nın rakımlı Rifttar Vadisi Nandi Tepeleri’ndeki çiftlikte oluşan Kip’ın ilk bölümünden bu yaklaşık yana yarım amaç, tamamen kendi çapında tasarlanır. Onu atletizm noktasındaki takımınn derinliklerine ve her köşesine götüren, büyük çaplı olsa da değerlendirme, “Forrest Gump” tarz bir macera.

Bugün, büyük ölçüde fazla bir süre sonra, Kenya’ya geri döndü, sonunda ayık, gençliğinin avokado ağaçları ve begonvil çiçekleri arasında. Rono’nun yeri zar zor: Gelecek vadeden sporculara koçluk yapmak için bir iş ürünüyle geri dönmüştü, genel kullanıma uygun ona bütçede yer verdiler. Koşu yolculuğunun tepesindeki mülklerde bir deneyim ve ikidan büyük adımlarından. Yine de 70 yaşında seçkine koşu görünümünde olduğu gibi kahramandan çok daha fazla.

Central Mexico Community College’da İngilizce kendi olan ve Rono’nun yayınladığı anının editörlüğünü yapan Tomas Radcliffe, “Henry planı çiziminn çok daha karmaşık ve sevimli bir figür” dedi. “Hedefleri ve motivasyonları onun için güvenli. Bu onun işlevi en istisnai şey olabilir.”

Rono’nun ilk departmanıyla vurdu. Bir bisiklet kazası onu altı katına kadar yürüyemez hale getirdi. O alanlarda bir traktör kazasında geleceği, olası gidişatı anlamına gelebilir: Toplarken Rono eğitim okula dönüş yoluna çıkacak. çocuklarla bir köyden Kipchoge Keino’danerek 19 yaşında gelen sınıfa binerek koşmaya başladı. Keino’nun 1968 Olimpiyatları’ndaki 1.500 metrelik zaferi, Rono’nun olacağı katılacağı bir Kenyalı koşu yaşını sürüyor.

Rono, 1979’da Londra’da. Adımları pek zarif oldu. Ancak hevesli ve göğüslü toplucanamluydu. kredi… Tony Duffy/Getty Images

Yeteneği, temel olarak eğitimden kullanım aracılığıyla alınan eğitimden. Rono’nun büyük çıkışı 1976 Montreal Olimpiyatları’ndan önce geldi. Kenya takımına seçilmiş ve hem 5.000 metrede engelli koşuda büyük bir tehdit olması bekleniyordu. Ancak Kenya hükümeti, ulusal ragbi takımı Güney Afrika’yı gezen Yeni Zelanda’yı dahil etmek için tüm Afrika’nın ülkesine katılarak 11. bir boykot etti.

Boykotlanmadan önce Kanada’daki Kenya takımına koçluk Keino, “Bu açık eve iki altınla düşünmüşüm” dedi.

Bir teselli vardı: 1973 tarihli bir seçim kararının, “fazla yaşlı” olarak kabul edilen öğrencilerlere sınırlar koyan bir NCAA kuralını bozduktan sonra, Amerikan kolej koçları, şimdi başvuru için artan bir şekilde Afrikalıları almaya başlama. Hiç liseye gitmemiş, Montreal’i kaçırdıktan iki ay sonra, Rono kendini Pullman, Wash.’da buldu; burada genç bir koç olan John Chaplin yetenekli, bir Kenyalı koşucu gruplarıu besliyormuş.

Rono Amerika Birleşik Devletleri’ndeki okul ve hayata uyum sağlamak için, çalıştırmak onun “gerilimi serbest bırakma” yoluydu. Snake River Canyon’daki ikinci eğitim döneminde yeni bir vitese geçti. Rono sadece dört dünya rekoru kırmadı Küçük bir rekor rekabetle, sade büyümeda, Budweiser ve Budweiser diyetinde onları yok etti. Adımları pek zarif oldu. Ancak hevesli ve göğüslü toplucanamluydu.

Rono, sağda, 1978’de Washington’da. 26 yaşında Washington Eyalet Üniversitesi ikinci sınıf öğrencisiyken, o yıl dört etkinlikte dünya rekoru kırıldı. kredi… Tony Duffy/Getty Images

Chaplin, “Ona tam olarak ne, tam olarak nasıl olacaktır.

Rono’nun eğitiminde eğitimda, doruktan sonra gergin, trajik son. Bira göbeğiyle neredeyse ve bir başka 5.000 metrelik dünya rekoru ile biten 1981 de dahil olmak birkaç zafer anı olsa da, yakında soldu.

Üniversite diplomasına ve Nike ile görüşmeye, kişisel mücadeleler kozasına çekildi. Eve döndüğünde atletizmle büyümek yüzünden ağırdan kırılmış, indirimdeyken bir şekilde içmeye başladı. Gelecek nesillerin Kenyalı yıldızı gibi, para konusunda dikkatsizdi: banka hesap izini kaybetti, uçaklardalarının para çekme ve dolandırıcılar tarafından kötü şekildea çarpışma. Kısa Amerika Amerika Birleşik Devletleri’nde, süregelen öğrencilerin deneyimlerine ve alkole yönelik girişine çıktı. Ore, Portland Araba’da arabaları, Salt Lake City’deki Kurtuluş Ordusu’nun zilini, oyuncular ve insanlar Albuquerque, salon döner sandalyelere itti.

Daha canlanma dönemleri vardı. 1990’larda New Mexico’ya yerleştikten sonra özel eğitim ve Koçu olarak zaman geçirdi. Navajo Nation’da kolej sporcuları ve Albuquerque’de hevesli seçkinler yetiştirdi ve Yemen’de orada eğitimli sporcular yetiştirmek için bir göreve davet edilecek. Onun rehberliğinde kişisel en iyilerini değerlendirir New Mexico koşucular Kris Houghton ve Solomon Kandie, onu tepelere saygı ve sporun içeriğinden yararlanan derinden takdir eden olarak tanımladılar. Houghton, “Kendilerini iyileştirmeyeye göre çalışan kendini saflığını seviyor” dedi.

Rono, 2008 yılında Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği’nden bir ödül aldı. kredi… Stepane Danna/Agence-Fransa Presse–Getty Images

O sıralarda, “Olimpiyat Rüyası”nı yayınlamadan önce, o sıralarda, “oynayan dili olan İngilizceye hala güveni yoktu, Rono okula geri çevrildi ve yine şiir, ileri dilbilgisi ve yaratıcı yazarlık derslerine 2010 anısını” dedi. 29 kitapın sadece biri onun 1978 ayrıntısını detaylandırıyor.

Chaplin, “Kayıtlardan hiç bahsetmedi” dedi. “Etrafta dolaşıp göğsü dövüp ‘ne kadar harikayım’ diyecek biri olacak.”

Sonunda, çalışmaya başlamak için daha büyük bir tartışmaya geldikçe Kenya Rono başlayacak. 2019’da, Regan başkanlığından bu ilk kez yaşanan olaylarla ilgili venin büyüdüğü sazdan ile aynı arsadaki evde yerleşti. Her şey planlandığı gibi gitmedi: Kenya’nın başkenti Nairobi’deki bir çiftlik ve bir ev de dahil olmak üzere mülkleri ile ilgili olan anlaşmazlıklar onu küskün bıraktı. Koçluğa geri dönmek için can atıyor. Kilise ve sauna gezilerinin yanı sıra – onun zamanını terlemenin erdem vaaz içinde – Rono okuyucularını cesaret eder.

Yine de, geçmiş macera hikayelerini katarken, aynı zamanda bir memnuniyet açısından da yansıtıyor – onun sporun taraftarlarından daha fazla şey ifade etse, koşmanın kazandırdıkları için takdir ediyor.

Koşmanın bir yolnu söylediğini: Kip köyünün bir yoldanki bir ve yine bir dönüş rotasına.

Devamını Oku